П'ятниця, 28.02.2020, 16:31 | Вітаю Вас Проходивповз | Реєстрація | Вхід

Каталог статей

Головна » Статті » Життя

Гарантії держави щодо виконання судових рішень про стягнення коштів та зобов’язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є держав

Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судовий рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов’язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є:

-          державний орган;

-          державні підприємство, установа, організація;

-          юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (Мається на увазі підприємства ,що належать державі (або в них держава володіє значною часткою) примусова реалізація майна яких забороняється).

Особлива процедура виконання не поширюється на рішення суду, стягувачем за якими є державний орган, державне підприємство, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа, організація, що належать до комунальної власності.

Виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється тим управлінням державної казначейської служби України, в якому обслуговується боржник по рішенню суду. А отже для виконання такого рішення необхідно звертатися до цього державного органу.

Строк звернення  за цією процедурою такий же який і  встановлений  Законом України «Про виконавче провадження». А саме:  «виконавчі документи пред’являються до виконання протягом одного року з дня, що настає за днем набрання рішенням про стягнення коштів законної сили, якщо інше не передбачено законом»

Пропущені строки пред’явлення виконавчих документів суду до виконання поновлюються судом в установленому законом порядку, а рішень про стягнення коштів, прийнятих державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, — не поновлюються.

Строк виконання судових рішень  встановлюється з наступного дня після набрання рішенням законної сили чи закінчення строку, встановленого у разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а в разі якщо судове рішення підлягає негайному виконанню, — з наступного дня після його постановлення.

Стягувач за рішенням суду звертається до відповідного управління Державної казначейської служби України з наступними документами:

-          заява про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв’язку, якщо зазначений рахунок відсутній;

-          оригінал виконавчого документа;

-          судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності);

-          оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

До заяви можуть додаватися інші документи, які містять відомості, що сприятимуть виконанню рішення про стягнення коштів (довідки та листи органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, або органів місцевого самоврядування, рішення органів досудового розслідування та прокуратури тощо).

У разі якщо стягувачем подано не всі необхідні для перерахування коштів документи та відомості, Державна казначейська служба України протягом п’яти днів з дня надходження заяви повідомляє про це стягувача.

У разі неподання стягувачем  документів та відомостей у місячний строк з дня отримання ним повідомлення Державна казначейська служба України повертає заяву.

Важливим є те, що повернення заяви не веде до неможливості подати цю заяву ще раз.

Перерахування коштів стягувачеві здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до Державної казначейської служби України необхідних для цього документів та відомостей.

 

Виконання рішень суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи здійснюється в порядку, визначеному Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Тобто, потрібно звертатися за виконанням до відповідно відділу державної виконавчої служби згідно процедур і строків вставлених Законом України «Про виконавче провадження».

І тільки у випадку, якщо рішення суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи не виконано протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, державна виконавча служба передає це рішення на виконання до відповідного управління Державної  казначейської служби  України.

З виконавчим документом необхідно звернутися за виконанням протягом одного року з дня, що настає за днем набрання рішенням про стягнення коштів законної сили, якщо інше не передбачено законом.

Якщо рішення суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи не виконано протягом шести місяців, то протягом 10 днів з дня встановлення цього факту керівник відповідного відділу державної виконавчої служби подає до Державної казначейської служби України документи та відомості, необхідні для перерахування стягувачеві коштів. І  про це повідомляється стягувачеві.

У разі відсутності необхідних документів та відомостей, кошти перераховуються Державною  казначейською службою  України  на відповідний рахунок відділу державної виконавчої служби.

Кошти, що надійшли на відповідний рахунок відділу державної виконавчої служби мають бути перераховані стягувачеві протягом десяти днів з дня надходження всіх необхідних для цього документів та відомостей.

Перерахування коштів за рішенням суду здійснюється Державною казначейською службою України у тримісячний строк з дня надходження документів та відомостей, необхідних для цього, з одночасним направленням повідомлення про виплату коштів державному виконавцю, державному підприємству або юридичній особі.

У разі якщо Державна казначейська служба України протягом трьох місяців не перерахувала кошти за рішенням суду про стягнення коштів стягувачеві має бути виплачена  компенсація в розмірі трьох відсотків річних від несплаченої суми.

Компенсація за порушення строку перерахування коштів за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу нараховується Державною казначейською службою України.

 

Потрібно зазначити що, більшість судових рішень у своїй результативній частині містять вимогу зобов’язати державний орган вчинити певні  дії (особливо велика кількість судових рішень зобов’язального характеру стосується здійснення перерахунку соціальних виплат). Органи державної казначейської служби тлумачать це як зобов’язання, яке регулюється ст. 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» і не покривається статтями 3 і 4 вищеназваного закону.

Відповідно до  статті 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про зобов’язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

У разі якщо рішення суду зобов'язального характеру не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов’язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.

Відповідно до Інформаційного листа Вищого адміністративного суду України від 13.06.2013 №846/12/13-13 у категорії справ, пов’язаних з соціальними виплатами, зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов’язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов’язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.

Отже, передача судового рішення відносно державного органа про зобов’язання вчинити певні дії для виконання до відповідного управління державної казначейської служби України можлива лише після зміни судом способу і порядку його виконання шляхом стягнення нарахованої боржником суми виплати.

 

 

                                                                       Заступник начальника ВДВС

                                                                       Новокаховського міського управління

 юстиції Херсонської області

Л.Ю.Краснопер

Категорія: Життя | Додав: liakras (29.01.2014) | Автор: виконавча служба E
Переглядів: 703 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar